בניית לינקים – מהי הדרך הנכונה ? והאם יש כזו בכלל ?

פורסם: יולי 9, 2011 ב-Google, SEO, בניית לינקים, עדכון הפנדה
תגים: , , ,

היי לכולם,

יוצא לי לכתוב פה פעם במאה שנים אבל כשאני מוצא זמן ואני רואה שמשהו עבד לי אז אני חושב שכדאי לכתוב עליו ולשתף אותו.

רבים מאיתנו יודעים (לחלקנו זה מצליח יותר וחלקנו פחות) שלבניית לינקים לאתר יש חלק משמעותי בSEO שאנחנו עושים לאתר. העניין הוא שמאז גוגל פנדה שמנו לב שמשהו השתנה שם ורבים מאיתנו גם ראו נפילות במיקומים של האתרים. הרבה בעלי אתרים שאלו ועדיין שואלים בפורומים ובהרבה אתרים מקצועיים כמו הבלוג של פאבל ושל PCDEMON שאלות שהולכות ככה – בניתי לינקים בצורה מסודרת לאתר שלי והשקעתי המון כסף, והשבוע פתאום ממקום רביעי בגוגל צנחתי לעמוד שביעי, למה זה??

אני אגיד לכם את האמת, אני לא יודע אם באתרים אחרים כבר כתבו על זה ואני לא מחדש כלום, אני בעצמי עדיין לא ניתקלתי בפוסט שקשור לנושא הזה, אז החלטתי להעלות מחשבה קטנה שאולי הרבה מכם יסכימו איתי.

אני לא הבאתי כאן צילומי מסך כיוון שאני לא רוצה לחשוף את האתרים שבשבילם אני עובד (וגם בתכלס כל אחד יכול לזייף את זה עם ג'אווה סקריפט קלילי) אבל אני אפרט פה הכל, כל מה שקרה ואתם תשפטו אם יש בסיס להסתמך על זה או לא…

אז לארבע (או חמש כולל אמא שלי) אנשים שאיכשהו מגיעים לאתר (עמוד יותר נכון) המעפן שליאני ממליץ לנסות להבין את ההגיון מאחורי העניין.

בואו נתחיל מההתחלה, יש לי מספר אתרים מכירתיים שמתמודדים בתוך תחרות לא נורמלית, החיפוש על מילות המפתח הוא עצום, אפילו על המילות זנב ארוך, המתחרים שלי שם לא פראיירים בכלל, והם הרבה.. המון.

האתרים שלי כולם היו בעמוד ראשון בגוגל COM בוצעה עליהם עבודה מאסיבית של בניית לינקים איכותיים ולא איזו עבודה של ג'אנק, אפילו לא השתמשתי בכל התוכנות היקרות של היום שכולם מדברים עליהן בפורומים כמו הסי ניוק והסקאפבוקס… הבנייה של הלינקים הייתה פחות או יותר כזו:

 • לינקים מאתרים רלוונטים ללא קישורים לשכונה רעה מתוכם.
 • לינקים מאתרים שהיו מעל PR1 (אני יודע שזה לא כל כך רלוונטי אבל החלטתי גם פה לא לקחת סיכון)
 • לינקים מאתרים שיש להם מעל 50 עמודים מאונדקסים בגוגל.
 • לינקים מעמודים שיש להם לפחות 100 לינקים נכנסים (יש המון אתרי SEO עם 4 לינקים נכנסים וPR מזוייף)
 • לינקים מאתרים שאין להם יותר מ35 לינקים יוצאים מעמוד הבית ואפילו גם מעמודים פנימיים.
 • לינקים מאתרים שגוגל מאנדקס אותם לפחות פעם בשבוע שבועיים.
 • לינקים מאתרים שאפילו הקישורים נכנסים שלהם הם לא מאתרי שכונה רעה.
 • וכמובן שאותם בעלי אתרים יעדכנו את האתר בלפחות פעם בשבוע.
 • הייתי מוציא את רוב הלינקים מפוסטים, ולאחר כמה וכמה פוסטים שם לינק בבלוג רול (אני אסביר למה תיכף)
 • הלינקים שהייתי מוציא כמובן שהיו נשלחים על לעמודים פנימיים באתרים שלי ולא רק לדף הבית.
 • מוציא קצת מאוד לינקים מאתרים שהם ג'אנק (לא בהגזמה) כדי ליצור התנהלות טבעית.
עכשיו, לפני הנפילה אני אסביר למה הייתי מוציא בהתחלה לינקים מפוסטים ולאחר מכן נותן בלוג רול אחד אחרי כמות מסויימת של פוסטים.
רובנו מכיר את הדפוס שימוש של גוגל פחות או יותר ( או לפחות מה שמאט קטס מנסה לגרום לנו להבין ברמזים מעפנים)
כדי לתת לאתר כלשהו קרדיט גדול, ולשלוח לו לינק מהבלוג רול (מופיע על כל עמודי האתר) סביר להניח ש…
 • האתר ממש מוצלח וסחף אחריו דיבור די גדול ברשת שבעל אחד האתרים הרלוונטים היה נדיב והסכים להוציא לינק לאותו אתר (אולי מתוך הנחה שגוגל יסתכל על זה בצורה חיובית)
 • נתתי משהו לבעל האתר (כסף או כל דבר אחר) כדי שישלח לי לינק מהבלוג רול
אני יודע שזה אולי נשמע קצת מוזר כי בד"כ גוגל לא אוהב שנותנים כסף כלומר קונים לינקים אבל פה בעצם אין דרך להוכיח חד משמעי שהוא הוציא לינק מהבלוג רול בתשלום.
אני הייתי הולך תמיד על האפשרות הראשונה, ז"א שהאתר שלי יצר באזז ברשת ולכן קיבל את הקרדיט.
לכן הייתי קודם כל יוצר מה שנקרא באזז, הייתי קונה לינקים מתוך פוסטים, הרי לכולנו ידוע שלינק מתוך פוסט שוהה ערך פחות מלינק מבלוג רול, ולאחר מכן מוציא לינק מבלוג רול אחד. זה היה כמו לשים חותם בשביל גוגל שיראה עבודה שנראית כביכול טבעית…
אז מה הבעיה?
מאז שגוגל פנדה נכנס המילה היחידה שישר יצאה מפי אחרי שראיתי מה קרה היא גוגל הבן **** !
כל האתרים שלי, נפלו במיקומים שלהם, מעמוד ראשון לעמודים כמו 15 או אפילו יותר… סימן מובהק לפנדל מגוגל..
התעניינתי למה בעצם המתחרים הלא מוכרים האלו יצאו מהחורים פתאום ועלו למקום ראשון…?
השתמשתי בכמה תוכנות שעושות ספיידר כמו SEO SPYGLASS וגיליתי בעצם את הלינקים של אותם אתרים. מה שעוד יותר מבאס זה שכמעט וכל העמוד הראשון שייך לאותו אדם, כלומר שיש מישהו שכנראה חשב קצת קדימה והרים אתרים ליום הזעם, למקרה ש… אז הוא ייתפס מוכן ויצחק על כולם…
להפתעתי מה שגיליתי לא היה כל כך מפתיע !
הוא פשוט בנה לינקים טבעיים לאתרים שלו ופעם בכמה זמן הוציא לינק עם מילת מפתח.
לפי המחקר הקצר שעשיתי לפי דפוס הפעולה של האתרים המתחרים זה מה שעלה:
 • קניית לינקים מאתרים רלוונטים וגם קצת פחות רלוונטים (ערבוב של כמה נישות בפוסטים)
 • PR גבוה מ1 עדיין רלוונטי
 • רוב הלינקים באו מעמודים עם יותר מ50 עמודים מאונדקסים אבל בערך 35% מהם היו עם פחות מכך.
 • לינקים נכנסים כבר לא כל כך רלוונטים כיוון שרוב הלינקים שנשלחו אליו (למתחרה) היו עם פחות מ-100. אני עדיין מעדיף ללכת על בטוח ולא להתקרב לכאלו עם 4 לינקים נכנסים לדוגמא.
 • כמות הלינקים היוצאים עדיין עדיפה להיות עם לא יותר מ35-40. זה אומר משהו על הלינק ג'וס ??
 • לינקים מעמודים שגוגל מאנדקס לפחות פעם בשבועיים עדיין נשאר רלוונטי.
 • לפי מה שבדקתי לחלק רחב מהאתרים ששולחים לינקים למתחרה יש קישורים נכנסים משכונה רעה, והרבה. אבל שוב, אם אין בעייה של תקציב אז עדיף ללכת על בטוח.
 • אותם אתרים מעדכנים בתדירות גבוהה את התוכן באתר שלהם.
 • שיטת הבאז ולאחר מכן הבלוג רול חיה ובועטת (אך הפעם הלינק שיוצא משם הוא מילת מפתח נפוצה אלא מילה כוללנית אחרת שעדיין קשורה לנישה. לדוגמא: במקום מילת מפתח שהיא מוצרים לאייפון הפעם זה יהיה מוצר השנה, כיסויי אופנתי, מדבקת הגנה, אייפון שמור, פריטים אופנתיים לאייפון וכו'…
 • עדיין צריך לשלוח לינקים לכל העמודים באתר ולא רק לעמוד הבית.
 • להוציא לינקים מעמודים ג'אנק זה פחות רלוונטי למרות שלדעתי לא יזיק.
המסקנה שלי:
גוגל רוצה לראות ייצור טבעי יותר של לינקים ממה שעד עכשיו היינו רגילים לעשות, כלומר אם אנחנו בעלי בלוג, מה הסיכויי שניתן לינק לאתר כלשהו עם בדיוק מילת המפתח שהוא יחפוץ להתקדם בה במיקום? ועוד הרבה כאלו? כל הלוגרים פתאום נותנים קרדיט לאתר מסויים עם מילים משותפות? כולם יכתבו פוסט שבו יחליטו לתת לינק לאתר עם המילה כיסויים לאייפון? (הכיסויים לאייפון זו דוגמא).
התשובה היא לא ! וזה גם ברור שלא.
אם אני בלוגר שלא כל כך מבין בקידום אתרים אבל רוצה לשתף את הקוראים בחיים האישיים שלי ולכתוב על אתר מצויין שמוכר כיסויים לאייפון בזול אז אני אמליץ עליו ואשים לו לינק עם אנקור טקסט שיהיה משהו כמו :
 • האתר הזה
 • מצאתי לפתע
 • מחיר זול יחסית
 • דגם יפה מאוד
 • מה שרכשתי
 • שלל צבעים
 • גלריית תמונות
נראה לי שהבנתם…
בכל מקרה, התחלתי להשתמש בשיטה הזו ולאט לאט אני רואה צבע בלחיים של האתרים שלי!
למה אני חושב שזו שיטה שפועלת?
יש לי הרבה אתרים באתה נישה ובועד כמה נישות שהן תחרותיות מאוד ומאז ששיניתי את שיטת הקידום לשיטה הנ"ל… טפו טפו טפו אני רואה אותם חוזרים לקבל מיקומים לאט לאט.
האמת היא שהם עדיין לא בעמוד ראשון (חוץ מאתר אחד שגם הנפילה שלו לא היתה גדולה כ"כ) אבל אני רואה התקדמות שנראית די מבטיחה כיוון שהיא בהדרגה, אין פה איזה אפקט של בין לילה וטוב שכך, אולי כך בעצם זה יביא אותם למיקום קבוע בעמוד ראשון…
לגבי איך לעקוף את המתחרים שמשתמשים באותה שיטת קידום… עדיין לא חשבתי על משהו ספציפי שבאמת יעזור.
אם למישהו יש כוח ללמד אותי קצת איך לפרוץ לאתרים או להזריק להם HTML, אני אשמח לשמוע לעצתו 🙂
אני מאוד מקווה שעזרתי לארבעת האנשים שאולי יכנסו לפה בטעות והם בכלל חיפשו פורנו..
שבוע טוב.
Benjamin Coloto
תגובות
 1. דני הגיב:

  האמת שזה נשמע די הגיוני ואני גם לא ממש יודע למה כבר לא העלו פוסט מדוייק בנוגע לזה,אתה יכול להביא לנו דוגמא קטנה של צילום מסך או משהו אותנטי שיכול להמחיש את זה?
  כל הכבוד על הפוסט ד"א תכתוב קצת יותר, אהבתי מה שאתה מביא פה 🙂

  • seocoloto הגיב:

   היי דני,
   (דני שהגיב בפוסט הקודם??)
   שמע, צילומי מסך ומשהו שבאמת ימחיש לך את זה אין לי לתת לך לצערי, אני גם לא ממש רוצה לחשוף את האתרים האלו וגם זה לא יהיה 100 אחוז אמין צילומי מסך כי בלי בעיה אפשר לזייף את זה, במידה וכן הייתי יכול להעלות כאן.
   אני ממליץ לך להשתמש בדרך הזו כיוון שהיא לא תוכל להזיק לך וגם לא תצטרך להשקיע יותר מדי כסף באופן חריג ממה שהשקעת עד היום בבניית לינקים.
   תנסה, תראה אם יש תגובה מהאתרים שלך ואם כן סלמתאק, אם לא אז צריך לחזור אחורה כמה שלבים ולנסות להבין אולי יש בעיה אחרת כלשהי שצריך לפתור קודם כל.
   תודה רבה על הפידבק, אני מבין שאתה אחד מארבעת הגולשים כאן חח, עכשיו נותר לי לגולת מיהם השלושה האחרים 🙂

 2. אמיר כהן הגיב:

  טוב האמת שקצת סידרת לי את העניינים בראש עם הסדר הזה שנראה הגיוני, אבל אין מצב שרק זה מה שיביא לי את המיקומים… השאלה היא מה עוד אפשר לעשות חוץ מבנייה של לינקים?

  • seocoloto הגיב:

   אתה צודק, האמת שבחרתי לא לגעת בכל המסביב כיוון שלדעתי האישית ואני מדגיש האישית, בנייה של לינקים זה הפקטור המרכזי, אני כבר ניסיתי בעבר על אתר שבנוי מבחינת SEO ON SITE על הפנים וקידמתי אותו אך ורק באמצעות לינקים נכונים והוא קפץ למעלה…
   אבל שוב זו דעתי האישית, בכל מקרה על שאר הדברים שהם ממש חשובים כמו איך להשאיר גולשים יותר זמן על האתר או איך ליצור יותר אינטרקציה של הגולשים באתר שלך והשגת תנועה מרשתות חברתיות שזה פקטור חשוב מאוד בקידום, תוכל למצוא מאמרים שכתובים ברמה גבוהה וברורה באתר של פאבל לדוגמא או בעוד אתרים אחרים שרצים פה ברשת…
   אני משתדל להביא דברים שלא מצאתי שכתבו עליהם עדיין

 3. […] תהליך בניית הלינקים הוא מאוד מורכב כיום במיוחד לאחר שעדכון הפנדה יצא לאור […]

 4. משה הגיב:

  היי בני, קודם כל פוסט מעניין מאוד. אני מאוד תומך (די הרבה זמן) בגיוון אנקורים לקישורים הנכנסים וכמובן גיוון מקורות וכו'. רוב האנשים/מקדמים הולכים על הביטויים הברורים שאליהן הם מקדמים את האתרים שלהם (נניח מישהו הולך על הבשר של "משכנתא" או מישהו שהולך על הסנדביץ' "משכנתא בריבית נמוכה"). במקרים האלו כולם מבקשים את הקישורים שלהם רק על הביטויים אתם הם מקדמים. אני לא אומר שהשיטה שלהם לא נכונה, הרי אני מכיר כמה חבר'ה שמצליחים ככה יפה מאוד, אבל יכול להיות (ככה לפחות נראה לי) שהיו מצליחים יותר אם היו מתפשטים קצת יותר מהאנקור היחיד הזה שמעניין אותם.
  כתבתי גם אצלי פעם על המחשבה הזו, גוגל הרי מבין שאנשים (ודגש על המונח אנשים=גולשים) לא מכניסים באנקורים שלהם את הביטוי המדויק שאתה רוצה לקדם בו את האתר שלך, אלא מכניסים את האנקורים שהם חושבים לנכון ומה לעשות הם לא תמיד חושבים בראש של מקדם אתרים/נישות. הרי אני לא מצפה שאשתי תכתוב בבלוג שלה "בלה בלה בלה משכנתא בלה בלה בלה…", אלא :"בלה בלה בלה השגנו אחלה מקום משכנתא בריבית נמוכה של דני בלה בלה בלה…". הגיוני יותר שיהיו לאתר מסוים יותר קישורים מהסוג הכללי או לפחות כמות יפה של קישורים כלליים מאשר קישורים של אנקור מיוחד ונקודתי.
  תודה, על השיתוף.
  אגב, באילו פורומים בחו"ל אפשר לבצע החלפות/קניית קישורים לאתרים באנגלית?
  תודה, משה ס.

 5. seocoloto הגיב:

  מה קורה משה??
  השיטה של האנקור טקסט הספיציפי לדעתי כבר חלפה לה, גוגל מנסים להתחכם ואין באפשרותם בתכלס לזהות קנייה של לינקים (אלא אם כן עשית את זה בהפגנתיות), בכל מקרה, אני ניסיתי, זה הצליח וממשיך להצליח. כמובן שאני לא יבוא ואגיד לך תנסה כי גם לך זה יצליח במאה אחוז (בתכלס כן הייתי ממליץ לנסות את השיטה הזו).
  אני הבנתי שגוגל פשוט כמו שהם עכשיו יודעים לקרוא איכות של טקסט, שגיאות כתיב וכו'… הם יזהו רלוונטיות של כתבה, ז"א שאם הלינק שלך יהיה "אחלה תנאים" ובהמשך המשפט יהיה כתוב – "נתנו לנו מהבנק על המשכנתא המצויינת הזו….." האחלה תנאים אמנם הוא לא לינק עם אנקור מיוחד אבל הכתבה מדבר על נושא של משכנתא, והאתר שאליו הלינק מוביל, מציג דף סופר רלוונטי שמציע משכנתא, מילות המפתח כבר בעמוד עצמו…
  אלו כמה פורומים טובים שתוכל למצוא לינקים:
  Digitalpoint forums
  Warrior forum
  Sitepoint
  v7network (webmaster)
  אלו לדעתי ממש טובים.

  שים לב: בכתבה הזו https://seocoloto.wordpress.com/2011/07/18/%D7%94%D7%90%D7%9D-%D7%92%D7%95%D7%92%D7%9C-%D7%9E%D7%AA%D7%97%D7%99%D7%9C-%D7%91%D7%A1%D7%99%D7%A0%D7%95%D7%9F-%D7%9E%D7%90%D7%A1%D7%99%D7%91%D7%99-%D7%A9%D7%9C-%D7%90%D7%AA%D7%A8%D7%99%D7%9D/.

  ציינתי פה בערך לפני שבוע וחצי שגוגל התחילו לסנן המון אתרים שמה שמיוחד בהם זה שהיו מוציאים לינקים לSEO וגוגל עלה על זה. באותו זמן שגוגל פגע גם בתוצאות חיפוש של התמונות…
  בכל מקרה אני ממליץ לך לקרוא את הכתבה הזו, ולשים לב ממש טוב לאתרים שמהם אתה קונה לינקים בפורומים האלו.

 6. משה הגיב:

  באוינה אתה זריז.
  לגבי הכתבה, קראתי, אישית לא שמתי לב לאתרים שקבלו עונשים כאלו ואחרים בלל הוצאת קישורים (פשוט אין לי יותר מידי אתרים שכאלה כדי לדעת).
  לגבי בדיקת האתרים שמהם אני קונה קישורים, בוודאי שאבדוק אותם טוב!
  החלפות קישורים, איפה אתה עושה?
  אתה רק קונה או רק מחליף?
  PEACE

 7. seocoloto הגיב:

  אני לא מחליף, אלא אם כן יש איזה וובמסטר שיש לו אתר ממש טוב אז אני הולך על זה, בגדול יש הרבה נוכלים שמציגים PR מזוייף וכו' אז אני מעדיף לקנות בינתיים (אבל בזהירות ובחכמה! יש כאן הרבה השקעה, זה לא כמו שזה נשמע).
  אני כבר יש לי הרבה ברוקרים של לינקים שיוצרים איתי קשר אוטומטית, אני כבר מוכר שם בפורומים.
  בכל אופן, חשוב חשוב חשוב לבדוק את כל הפרמטרים כשאתה קונה לינקים (תיזהר עם הבלוגרולים!)
  אתה יודע (עמודים מאונדקסים,לינקים נכנסים, תנסה להמנע מלקנות לינקים על אתרים עם אייפי זהה,תוכן מקורי, בלה בלה בלה, אתה בטח מכיר)
  תעדכן אותי אם תצטרך עזרה במשהו, אני לא "גורו" של קידום אתרים אבל יש הרבה דברים שאני מבין עניין, כמובן שהידע הזה בא מנפילות כואבות שחוויתי עם אתרים.

 8. מורן הגיב:

  שלום
  האם ללינקים מתוך דף האתר בפייסבוק יש ערך גבוה? ומהפרופיל?
  וללינק שמגיע מהערות כאן?

  • seocoloto הגיב:

   ללינקים שמגיעים מפייסבוק תמיד יש חשיבות, לא מזמן בינג הודיעו שהם לוקחים בחשבון את הלינקים והתנועה שמגיעה מפייסבוק, גם גוגל, רק שהם לא הודו בזה אם אני זוכר טוב…
   בשביל שפייסבוק באמת יהיה רלוונטי בשביל האתר שלך, העניין הוא לא לזרוק מיליון לינקים ביום על הפרופיל שלך או של אחרים, זה כבר ספאם… העניין הוא לגרום לאחרים לדבר עלייך, תאמין או לא אבל גוגל יודע לזהות ID של דפים בתוך פייסבוק
   לגבי הלינקים של התגובות כאן, כל התגובות הן NOFOLLOW, תקרא על זה בגוגל אם אתה עדיין לא מכיר, בתכלס זה לא אמור להשפיע, אבל יש חילוקי דעות לגבי זה, גוגל כן יכול לקרוא את הלינקים האלה ואולי הוא לא נותן לך קרדיט עליהם אבל זה מוסיף לגיוון של הלינקים האבעיים…
   מקווה שעזרתי מספיק

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s